Klima (https://www.tersus.si/klimatske-naprave) je sedaj že nepogrešljiva naprava sodobnega sveta, ki je ustvarjena s pomočjo sodobne tehnologije. Klima slab in onesnažen zrak v prostoru očisti in po potrebi spremeni njene lastnosti vlažnosti, ga pri tem filtrira in z njim naredi primerno bivalno temperaturo ki jo želimo, ne glede na to ali je zunaj sneg in -30 stopinj Celzija ali čisto sonce in +35 stopinj. Oče klimatske naprave je Willis Carrier, ki jo je leta 198 definiral kot napravo, ki vzdržuje primerno vlažnost in ustrezno ventilacijo, odstrani iz zraka mikroorganizme, prah in saje, ohladi zrak v prostoru ko je to potrebno ali pa pomaga pri ogrevanju zraka ko je mraz. Aparat ni predraga naložba in je enostaven za vzdrževanje.
Poznamo različne vrste klim:
– Klima montirana skozi steno ali okno
– Centralna klima
– Mobilna oziroma prenosna klima
– Klima s toplotno črpalko
Kako deluje?
Večina klim deluje s premikanjem zraka iz notranjosti v zunanjost. Za delovanje se uporabljajo kemikalije, ki se pretvorijo iz plinastega v tekoče stanje in potem spet nazaj. Te kemikalije se namreč uporabijo za prenos toplote iz zraka od znotraj do stika z zunanjim zrakom.
Klimatska naprava je sestavljena iz treh glavnih delov in sicer iz kompresorja, kondenzatorja in izparilnika. Prva dva se nahajata na zunanjem delu naprave, izparilnik pa v prostoru. Delovna tekočina pride na kompresor, ki jo stisne in tako ga zapusti kot vroč plin pod visokim pritiskom in gre v kondenzator. Pod visokim pritiskom se spremeni v tekoče stanje in gre v izparilnik, kjer začne izhlapevati v plin. Ko se tekočina spremeni v plin in izhlapi nase namreč sprejema toploto koli nje, katera je v zraku pomembna za ločevanje molekul iz tekočine v plin. Navadno se postopek obnavlja toliko časa, dokler v prostoru ni temperature, ki smo jo želeli.